12th Nov, 2004 11:00

Koetsen en Rijtuigen Veiling (La Diligence)

  Lot 66

66

STADSCOUPE of BROUGHAM

Frankrijk, firma: 'J. Rothschild & Fils', Parijs, ca. 1870 Vierwielig dienstrijtuig met koetsiersbok. Voor enkel- of dubbelspan paarden. Zwart beschilderde rijtuigkast met geel onderstel en wielen, versierd met donkerbruine biezen. Onder de passagiersbank een uitschuifbaar kinderzitje. Lederen bekle-ding. Met remwiel en afgedekte ijzeren opstappen. Voor ellipsveren en achter een driekwart raamveer. De wielen met patentassen en ijzeren beslag. 10 spaken voor en 12 spaken achter. Wieldiameter voor: 88 cm. Wieldiameter achter: 110 cm. Spoorbreedte: 112 cm. Afmeting: 316 x 130 x 193 cm. Het rijtuig aan weerszijden voorzien van bijpassende koetslantaarns, gemerkt: Rothschild-Paris. Noot: Op verzoek van Lord Brougham (spreek uit 'broem') werd dit type coupé ontworpen. De Lord wenste een licht tweepersoonsrijtuig dat te trekken was door één paard. Deze wens kwam voort uit het feit dat het verkeer in Londen omstreeks de jaren dertig van de 19e eeuw al zo druk was, dat men met een groot rijtuig, getrokken door twee paarden, bepaald niet uit de voeten kon. De eerste Brougham verscheen in 1838 in de straten van Londen. De kast met in het front een recht raam, was aan de achterzijde extra met een ijzeren plaat versterkt om te voorkomen dat de disselboom van een achterop rijdend rijtuig zich in de kast boorde. Dit soort ongelukken schijnt in die dagen in Londen nogal eens te zijn voorgekomen. In de loop van de jaren onderging de Brougham of in het Frans 'Coupé de Ville' de nodige wijzigingen die het gehele uiterlijk beslist ten goede kwamen, zoals de vervanging van het oorspronkelijk rechte raam door een licht gebogen raam. De kast van het rijtuig is van voren naar achteren lichtgebogen. Hetzelfde is het geval van boven naar beneden.

Sold for €7,250